środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy balaski plastykowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na plot z plastiku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenia Winylowe na plot i bramę ze sztachetek wznosi się z kamieni różnego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych układach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia PVC należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz